نگارش رزومه برای دریافت پذیرش

در مطالبی که در زیر به آن اشاره می شود، درباره نگارش رزومه و موضوعاتی که باید در طراحی و ساختار دهی آن رعایت شود، مواردی را ذکر می کنیم. اما به هر حال در نگارش رزومه، مواردی وجود دارد که شاید در موضوعات بالازیر به آن اشاره نشده باشد و تجارب خوبی برای نوشتن یک رزومه ارزنده است و مطالبی که باید در آن رعایت کنید تا این رزومه، کاربردی و موثر باشد. و این نکات جز با تجربه بالا بدست نمی آید پس برای دریافت رزومه خود همین حالا با موسسه سپهر دانایی تماس بگیرید

رزومه، ویترین قابلیت های شما است

رزومه همانند ویترین است. وقتی شما به ویترین مغازه مراجعه می کنید، بهترین کالا های آن مغازه را به ساختار و چیدمان خوب و مشخص و سازمان یافته، مشاهده می کنید. در ویترین، کسی برای شما صحبت نمی کند و توضیحات ارائه نمی دهد. خود کالا و نوع نمایش ان، برای شما اطلاعاتی را به همراه می اورد. این ویترین است که معمولا شما را جذب می کند به داخل فروشگاه رفته و اطلاعات تکمیلی کسب کنید.

درباره رزومه نیز همین مصداق وجود دارد. در رزومه، شما به خواننده اجازه می دهید تا بدون صحبت کردن با شما، اطلاعات مربوط به قابلیت های مختلف تحصیلی و کاری و امثالهم را بدست آورد. بنابراین، باید این رزومه به گونه ای باشد که گویا و شفاف و مستند و مستدل باشد.

ناگفته پیداست که در واقع، ویترین پتانسیل های داوطلب، در EDUCATIONAL RESUME قید می شود و باید به گونه ای طراحی و نوشته شود که متقاعد کننده و غیر  خسته کننده به نظر برسد و از ارائه مطالب زاید در آن خودداری شود. خیلی مهم است که شما بتوانید روزمه ای را در پرونده تحصیلی خود ارائه کنید که وقتی یک استاد یا مسئول پذیرش آن را می خواند، در کم تر از ۵ دقیقه به کلیات قابلیت های علمی و علایق شما پی ببرد.

اصول رزومه نویسی

مهم نیست که شما برای پذیرش ارشد یا دکترا اقدام می کنید یا می خواهید یک شغل در یک شرکت یا سازمان یا مغازه بگیرید. آن چه که اهمیت بالایی دارد این است که رزومه، منعکس کننده کلیات توان مندی های داوطلب باشد. نباید در رزومه موارد زاید ارائه شود که ارتباطی با شغل و رشته و دانشگاه مورد نظر نداشته باشد.

مثلا وقتی شما برای دانشگاه مهندسی اپلای می کنید، اگر نصف رزومه شما به موفقیت های ورزشی اختصاص داده باشد، امتیاز خوبی محسوب نمی شود و خیلی مورد نظر و توجه دانشگاه مقصد مهندسی قرار نمی گیرد. اما وقتی برای تحصیل در یک دانشگاه تربیت بدنی یا کسب شغل در حوزه ورزشی اقدام می کنید، اختصاص بخش زیادی از رزومه به قابلیت های فنی و مهندسی و ادبی و علایق گردشگری و سفر و گواهینامه های کسب شده در این حوزه، کمک زیادی به موفقیت شما نمی کند.

رزومه، قصد ندارد برگ برنده برای شما در فرآیند اقدام برای پذیرش و بورس تحصیلی باشد. همه مدارک مورد نیاز علاوه بر رزومه، ‌می بایست آن قدر وزن داشته باشد که مسئولان پذیرش را چه در مصاحبه و چه بدون مصاحبه، برای استخدام و پذیرش شما motivate کند و روزمه این قابلیت encouragement را داشته باشد و اعطای پذیرش به شما توجیه پذیر باشد.

باید پذیرفت که برای دانشجویانی که قصد دارند با بورس تحصیلی اقدام کنند و به دانشگاه بروند، رزومه اهمیت زیادی دارد. برای همین، شما همان طور که در سلسله مطالب تا کنون اشاره کردیم، می بایست استادی را که potential supervisor گفته می شود، برای پذیرفتن خودتان motivate کنید. ترغیب و تشویق کردن یک استاد راهنما برای قبول کردن پرونده تحصیلی شما جهت تحصیل به خصوص در مقطع دکترا و پسا دکترا، نیازمند ارائه یک RESUME خوب است.

رزومه خوب، ترغیب کننده دانشگاه یا شرکت ها به دعوت کردن از شما برای مرحله مصاحبه است. قرار نیست همه زندگی شما در داخل رزومه قید شود. برای همین، رزومه باید motivate کننده باشد تا شما را به مرحله بعدی ببرد و در مرحله بعدی، که معمولا مصاحبه حضوری (interview) است، می توانید مطالب تکمیلی ارائه کنید. پس، رزومه باید فرصت آفرین باشد.

اصول رزومه نویسی

چرا باید رزومه خوب بنویسیم؟

این سوال مهمی است. چرا باید رزومه خوب نوشت و چرا باید از ان به نحو احسن در جا های مختلف استفاده کرد؟ اهمیت رزومه نویسی خوب را می توان در یک کتاب توضیح داد. اما ۱۰ مورد آن را می توان به این موضوع اختصاص داد:

۱- رزومه خوب، فرصت آفرین است. با رزومه خوب می توان، کارهای خوب، تحصیل خوب، شغل خوب پیدا کرد.

۲- رزومه خوب، باید خوب نوشته شود. رزومه خوب، اشکال گرامری و نوشتاری ندارد.

۳- رزومه خوب، معمولا بیش از ۲ صفحه نیست.

۴- روزمه خوب، مطالب زاید و اضافی ندارد.

۵- رزومه خوب، بر اساس نیازی که بر اساس آن نوشته شده است، طراحی و آماده می شود.

۶- رزومه خوب، رزومه ای است که مرتب اصلاح و به روز رسانی شده و نیاز سنجی در آن رعایت گردد.

۷- رزومه خوب، تایپ شده و از ارائه اطلاعات خصوصی در ان پرهیز می شود.

۸- رزومه خوب، به نیاز های اطلاعاتی و پرسش های احتمالی مصاحبه کننده توجه دارد.

۹- رزومه، ساختار مشخص و استاندارد ثابتی ندارد.

۱۰- برای رزومه خوب نوشتن و حرفه ای نوشتن، می بایست از مشاوره های افراد خبره استفاده کرد.

 

بنابراین، رزومه در اپلیکیشن شما اهمیت زیادی دارد. در واقع هر دانشگاهی برای این که متوجه بشود متقاضی تحصیل در رشته و دانشگاه مقصد، از چه قابلیت ها و توان مندی هایی برخوردار است، از وی میخواهد تا به صورت الکترونیکی یا مکتوب، رزومه خود را به دانشگاه ارسال کند. در این روزمه، متقاضی درباره تحصیلات، قابلیت ها، تجارب علمی و عملی و هم چنین دوره ها و آموزش هایی که مرتبط یا غیر مرتبط با کار تخصصی خود گذرانده، صحبت می کند.

از طریق این رزومه ۱ یا ۲ صفحه ای می توان این موضوع را متوجه شد که این دانشجو، از چه سطح سواد، تجربه، آگاهی و درک لازم برای ادامه تحصیل در مقطع مورد تقاضای خود برخوردار است چرا که رزومه، بیانی است شفاف از آن چه هست و نه آن چه که خواهد بود.

در دانشگاه های خارج از کشور، معمولا کورس هایی با نام how to write a resume برگزار می شود که دانشجویان را با نوشتن یک CV خوب و مفید آشنا می کند. حتی اگر در ایران چنین دوره ای را طی نکردید، نگران نباشید. سایت ها و فایل های ویدئویی زیادی است که بتوانید مطالعه کنید و ادامه بحث نیز به شما کمک می کند تا رزومه خوبی را تالیف کنید و به عنوان یکی از مهم ترین مدارک خود جهت اپلای، استفاده کنید. همان طور که گفتیم، این قسمت به ارائه نکاتی درباره نوشتن یک رزومه خوب می پردازد.

۸ موضوع مهم در رزومه

رزومه از ۸ قسمت تشکیل شده است که عبارتند از :

 1. Contact details
 2. Opening statement
 3. List of key skills
 4. List of technical/software skills
 5. Personal attributes/career overview
 6. Educational qualifications
 7. Employment history/volunteering/work placements
 8. References/referees

 

۱- جزییاتی برای تماس با شما در رزومه قید شده باشد. مثل اطلاعات تلفنی، پست الکترونیک، آدرس یا شماره فاکس که در صورت نیاز بتوان با شما در اسرع وقت تماس گرفت.

۲- رزومه مانند هر نامه/مقاله یا گزارش دیگری که می نویسید مانند بیانیه هدف (statement of purpose) یا توصیه نامه (recommendation letter) یا مقالات علمی (scholarly papers)، می بایست مقدمه داشته باشد. معمولا رزومه دارای یک پاراگراف ۲ یا سه خطی است که به opening statement اطلاق می شود. این اظهار نامه آغازین، به این موضوع اشاره می کند که شما چه کسی هستید، چه تجربه ای دارید و به چه دلیلی علاقمند به اپلای برای شغل یا رشته مد نظر در دانشگاه هستید. همه این ها در ۱ پاراگراف بایستی ذکر شود تا دید کلی به خواننده درباره رزومه فردی که مشغول به خواندن آن خواهد بود،‌ بدهد.

مثلا:

من فوق لیسانس مهندسی مکانیک، گرایش ساخت و تولید هستم و ۶ سال تجربه در زمینه بازرسی جوش مخازن تحت فشار و مبدل های حرارتی دارم و علاقمند هستم رشته دکترای پتروشیمی را به دلیل تجربه فعالیت در سکو های نفتی کشورم در دانشگاه . . . . به مدت . . .  .سال، به واسطه مطالعاتی که روی دپارتمان . . . . انجام دادم،  بخوانم.

An opening statement is a summary of who you are, where you’ve studied and/or worked, and what you bring to the job. It should be about six lines long and written in first person without the personal reference (i.e., don’t say “I did this” – say “Did this” instead

Your opening statement should start with one sentence about who you are and what you bring to the job/study, then describe the skills and attributes you have that suit you to the job

(در متن فارسی، بخش who you are  (من فوق لیسانس مهندسی مکانیک) و این که چه چیزی سبب شده شما به این رشته (۶ سال تجربه بازرسی) برای ادامه تحصیل علاقمند بشوید، ذکر شده است)

 

۳و ۴و ۵- مهارت های خاص و عمومی را در این بخش ارائه کنید. فهرستی از مهارت های تخصصی شما باید در رزومه قید شود. مثل مهارت های فنی، مهندسی، ادبی، تکنیکی، هنری ، ورزشی و امثالهم. البته توجه کنید که این مهارت ها را به صورت احساسی ننویسید چرا که برای اثبات هر یک در صورت اعلام دانشگاه مقصد، می بایست مدرک مربوطه را ارائه کنید. مثلا اگر مهارت بازرسی جوش غیر مخرب (NDT TEST) دارید، بایستی در صورت لزوم، مدرک و گواهینامه مربوطه را به دانشگاه بدهید.

ذکر مهارت ها در رزومه سبب می شود تا در صورتی که به جلسه مصاحبه فراخوانی شدید، از شما در این باره اطلاعات بیش تر پرسیده شود. فهرست مهارت ها،‌می تواند فهرستی از مدارک تحصیلی (educational qualification)  و دوره هایی که گذرانده اید هم باشد. اما توجه کنید که از اضافه گویی پرهیز کنید. مثلا نیازی نیست که درباره عنوان پایان نامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد صحبت کنید.

 

۶- گرایش ها و علایق شخصی را باید در رزومه به طور کلی قید کنید. تلاش کنید تا حدودی این گرایش ها، به شغل و رشته ای که اپلای می کنید نیز مرتبط باشد.

۷- سابقه شغلی، استخدامی ، کارهای داوطلبانه ای که انجام دادید و هم چنین مکان هایی که به هر دلیلی در آن مشغول به کار بودید را در این بخش ارائه کنید.

۸- برای این که کارفرما (employer) یا بخش پذیرش (admission office) دانشگاه بتواند صحت اطلاعات ارائه شده را پرس و جو کند، اسامی افرادی که می توان با آن ها تماس گرفت و درباره شما کسب اطلاع کرد را در بخش رفرنس رزومه ارائه کنید. برای همین، اطلاعات تماسی افراد را نیز ارائه کنید و پیش ا ز قید نام آن ها در رزومه ، با افراد معرف، هماهنگ کنید تا در جریان موضوع باشند.

یک روزمه خوب برای اخذ پذیرش یا بورس تحصیلی

 1. باید به این پرسش ها به خوبی پاسخ دهد
 2. این شخص کیست و کجا زندگی می کند و چند سال دارد؟
 3. آخرین دوره های دانشگاهی گذرانده شده چیست؟
 4. عنوان پایان نامه دوره هایی که طی کرده چیست و چه نمره ای اخذ کرده است؟
 5. سابقه تجربی فرد، مرتبط با رشته ای که خوانده و رشته ایی که متقاضی تحصیل به آن هست می باشد یا خیر؟
 6. متقاضی از چه توان مندی های علمی و آکادمیک برای تحصیل در رشته مورد نظر برخوردار است؟
 7. آیا متقاضی سابقه کار تحقیقاتی، تالیفی و حضور در پروژه های پژوهشی را در کارنامه دارد؟
 8. قابلیت های فردی و اجتماعی متقاضی در زمینه مسئولیت پذیری، خلاقیت، کار تیمی و امثالهم چگونه است؟
 9. آیا متقاضی، موفقیت های ملی یا بین المللی خاصی داشته است؟
 10. ایا متقاضی در زمینه ای که درخواست کرده است، سابقه کاری یا تحقیقاتی موفق داشته است؟

با این اوصاف چه نکاتی در رزومه پرهیز شود؟ چه نکاتی را باید در رزومه نویسی توجه کرد و از ارائه آن ها خودداری نمود؟

 

چه نکاتی در رزومه نباید باشد؟

همان طور که توضیح دادیم، رزومه، شناسنامه شما به شمار می رود و ویترین فعالیت های شما در زمینه های مختلف. در رزومه باید در چند دقیقه، پی به نکات مختلف و مهمی از زندگی کاری و تحصیلی و عمومی شما برد تا خواننده برای کسب اطلاعات بیشتر ترغیب شود. پس باید برای یک رزومه اثربخش همان طور که قبلا در ۱۰ نکته یادآور شدیم، نکاتی را در ذهن داشت.

با رزومه می شود فهمید که شما، چه تحصیلاتی را گذراندید و چه سابقه کاری و عملی دارید و از چه قابلیت ها و توان مندی های علمی، هنری، ورزشی و امثالهم برخوردار هستید. یعنی در رزومه، نباید موارد زیر ارائه شود:

 1. رزومه جایی برای معرفی آرزو ها و علایق حال و آینده شما نیست. در رزومه، به گذشته نگاه می کنیم.
 2. روزمه را با بیانیه هدف اشتباه نگیرید. بیانیه هدف،‌ نگاه به آینده دارد اما رزومه، اثبات کننده وضع حال است.
 3. هیچ کدام از دوره هایی که قصد دارید در آینده بگذرانید را نباید در روزمه قید کنید.
 4. روابط اجتماعی و ارتباطات شما با ارگان ها در رزومه نباید قید شود. مگر این که مرتبط با شغل /درس باشد.
 5. توضیحات اضافی درباره عنوان پایان نامه مقاطع مختلف تحصیلی که گذرانده اید.
 6. توضیح درباره مقالاتی که منتشر کرده اید. ارائه فهرست بر اساس رفرنس هاروارد کفایت می کند.
 7. اطلاعات شخصی و خانوادگی در روزمه پرهیز شود.
 8. مسائل نژادی و عقیدتی در رزومه جایگاهی ندارد.

 

پس، رزومه، در ۱ یا ۲ صفحه، بیانگر وضعیت حال و گذشته شما است و می کوشد تا به خواننده این مساله را منعکس کند که فردی که قرار است برای کار یا تحصیل یا تحقیق یا هر چیز دیگری استخدام یا پذیرفته شود، از چه قابلیت های بالقوه و بالفعلی برخوردار است.

به هر حال، رزومه باید به طور effective و با گرامر خوب انگلیسی نگارش و آماده شود تا فرد یا افرادی که آن را مطالعه می کنند را مشتاق MOTIVATE کند تا صاحب این رزومه را برای مصاحبه استخدامی، شغلی، تحصیلی و امثالهم، فراخوانی کنند. رزومه ای که جذابیت نداشته باشد و اشکالات نگارشی داشته باشد، معمولا در سیل رزومه های درخواستی، حرفی برای گفتن نخواهد داشت. به این موضوع توجه کنید که رزومه باید جذاب باشد.

بنابراین، وقتی رزومه شما خوانده می شود، باید درک درستی به خواننده درباره توانمندی های شما درباره موضوعی که قصد اپلای دارید بدهد. اگر برای شغل خاصی رزومه می دهید، باید این رزومه را در راستای شغل مربوطه تالیف کنید.

اگر برای پذیرش دانشگاهی در رشته و تخصص خاصی ارائه می کنید، باید سعی کنید این رزومه، مواردی که خیلی مربوط به این رشته و دانشگاه است و در تجربه قبلی شما تا حدودی قرار داشته، پشتیبانی و کاور کند. پس، همان طور که ملاحظه می کنید، برای افزایش اثربخش رزومه شما برای هدفی که در دستور کار دارید، نوشتن یک رزومه و ارائه آن برای هر کاری، مطلوب نیست و جواب گوی نیاز شما نمی باشد.

 

فرق رزومه (CV) یا بیانیه هدف (SOP) چیست؟

در بالا به این نکته اشاره شد که رزومه با بیانیه هدف تفاوت دارد. درواقع  بعضی ها، بیانیه هدف را که یکی از مدارک مورد نیاز برای اپلای می باشد، با رزومه اشتباه می گیرند. بیانیه هدف (STATEMENT OF PORPOSE) به این موضوع اشاره دارد که شما قصد دارید در آینده چه کاری را انجام دهید و تجربه قبلی و آموزشی که قصد دارید ببینید، چه کمکی به شما در نیل به این هدف خواهد کرد.

بیانیه ای برای ماموریت های آینده و چشم اندازی برای جایی است که قصد دارید باشید. اما رزومه، در واقع به گذشته شما اشاره دارد و آن چه که هستید، نه آن چه و آن جایی که فکر می کنید خواهید بود. این تفاوت را توجه کنید. رزومه در واقع نگاهی است اجمالی به قابلیت های شخصی، علمی، اجتماعی و آکادمیک شما و بیان گر بخشی از توان مندی های علمی و تجربی شما در زمینه های گوناگون می باشد. از طریق رزومه یک فرد می توان تشخیص داد که این شخص در زمینه ای که قصد تحصیل یا کار در آینده دارد، از چه پتانسیل هایی برخوردار است و در چه حوزه هایی تبحر بیش تری دارد.

مثلا، فردی که مهندسی صنایع خوانده و برخی از دوره های مهندسی بین المللی مدیریت پروژه مثل PMI را گذرانده است و تجربه استاندارد سازی کیفی سازمان ها را دارد، رزومه مناسبی جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترای تولید یا مدیریت و رشته های مربوطه دارد و حتی برای استخدام شغلی نیز، برای کارهای مربوطه با این تخصص، رزومه و قابلیت های تکنیکی لازم را دارا است.

یا اگر فردی که لیسانس مدیریت بازرگانی و دارنده مدرک حسابداری حرفه ای است و به برخی از نرم افزارهای این عرصه تسلط دارد، فرد مناسبی برای فعالیت در بخش کنترل صورت های مالی در کارگاه ها و شرکت ها با رویکرد داخلی و بین المللی می باشد. هم چنین این فرد می تواند در صورت دارا بودن شرایط دیگر، کاندیدای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد رشته های MBA یا مهندسی صنایع باشد.

در واقع رزومه خوب، سخنگوی کاغذی قابلیت ها و توان مندی های شماست که ظرف چند دقیقه، قابلیت های شما را به تصویر می کشد. این قضیه درک خوبی را در ذهن خواننده روزمه ایجاد می کند و به طرف می گوید که تا چه اندازه شما با موقعیتی که دنبالش هستید، نزدیک خواهید بود. بنابراین اهمیت نوشتن یک روزمه خوب و اثربخش در فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی و بورس های تخصصی از دانشگاه های خارج از کشور به ویژه اروپا و آمریکای شمالی بر کسی پوشیده نیست. امیدواریم این گفتار بتواند راهنمای خوبی برای نوشتن رزومه خوب و مفید باشد.

 

Enter your keyword