آمریکا

Project Info
 • Location: آمریکا
 • Category: اعزام تحصیلی, بورسیه تحصیلی, بورسیه تحصیلی, ویزای تحصیلی
Project Details

شهریه دانشگاه ها و کالج های امریکا بسیار متفاوت است،ولی تقریباً بین 8000 دلارتا 50000 دلار در سال است،که باید هزینه اسکان وغذا(حدود5000-11000 دلار در سال) هزینه رفت و آمد و کتاب و لوازم درسی را نیز به آن اضافه کرد. در سیستم آموزش عالی امریکا روش های حمایت مالی از دانشجویان در قالب وام های دانشجویی ، گرنت ها و کمک های بلاعوض و بورس تحصیلی وجود دارند که برای دریافت هریک از این کمک ها ضوابط خاصی مقرر شده است.

More Project Details

تعداد بسیاری زیادی افراد متقاضی تحصیل در آمریکا وجود دارد. علت این حجم بالای درخواست مردم برای تحصیل در این کشورها، فقط به دلیل رتبه بندی بالای این کشورها نیست، بلکه شرایط مطلوب کار در آمریکا و همچنین شرایط زندگی در این کشور ها سبب شده افراد بسیار هدف اعزام خود را از طریق تحصیل پیگیری کنند و به عبارتی اعزام تحصیلی به آمریکا داشته باشند که البته شاید جز بهترین روش های اعزام باشد.

کشورهای آمریکا طیف بسیار بزرگی از دانشگاه های مشهور بین المللی را در خود جای داده اند. تنوع دانشگاه ها در این دو کشور بسیار زیاد است، به طوری که برای افراد مختلف از نظر مالی و سطح علمی انتخاب های زیادی وجود دارد.

جهت کسب اطلاعات پیرامون تحصیل در آمریکا و سوییس می توانید مطالب سایت را مطالعه فرمایید و همچنین با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

تحصیل در امریکا

برنامه های تحصیلی

 1. برنامه های Undergraduate : برنامه تحصیلی دو یا چهار ساله که نهایتاً به اخذ رتبه فوق دیپلم یا لیسانس ختم می شود.
 2. برنامه های Graduate : برنامه های تحصیلی که برای فارغ التحصیلان دوره لیسانس ارایه می شود و شامل یک دوره دو ساله آموزشی یا بیشتر خواهد بود و به اخذ مدرک فوق لیسانس یا دکتری ختم می شوند.

موسسات آموزشی و کالج ها

جدای از دانشگاه ها ،کالج های خصوصی و نیمه دولتی(ایالتی) در امریکا وجود دارد که هرکدام برنامه های تحصیلی جداگانه ای داشته و استانداردهای خاص خود را در مورد پذیرش دانشجو اعمال می کنند.

 • کالج های کامیونیتی یا جونیور : موسساتی که جدای از دوره پیش دانشگاهی به مدت دو سال دروس آکادمیک را با شهریه ای نسبتاً کم ارائه می هند.
 • کالج های چهارساله ،موسسات دوره لیسانس هستند که برنامه های آموزش عالی (آکادمیک)را ارائه می دهند که به اخذ مدرک لیسانس ختم می شود.
 • دانشگاه ها ،موسسات آموزش عالی هستند که شامل یک یا چند کالج دوره لیسانس بوده و همچنین در بردارنده تعدادی دوره فوق لیسانس می گردند ،
 • موسسات فنی حرفه ای و یا پلی تکنیک برنامه های حرفه ای را در زمینه علوم و مهندسی ارائه می دهند ، افزون بر آن علوم پایه ، علوم انسانی و علوم اجتماعی نیز در دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس تدریس می شود.

نیمسال های تحصیلی

معمولا دانشگاه های امریکا تحت دو نوع سیستم نیمسال تحصیلی اداره می شوند. گرچه برای شروع و پایان نیمسال های تحصیلی استاندارد خاصی وجود ندارد ، با اینحال هر کالج و دانشگاه از زمانبندی مختص به خود استفاده می کند.سال تحصیلی آموزش عالی از گرایش های ذیل تبعیت می کند :

 • نیمسال پاییزی (معمولا در اول هر سپتامبر شروع می شود)
 • نیمسال بهاری (معمولا در اواسط ژانویه آغاز می گردد)

نیمسال های پاییزه و بهاره هر کدام معمولا 16 هفته به طول می انجامد.علاوه بر آن ، برخی از دانشگاه های امریکا برنامه های تابستانی 11 یا 5 هفته ای را ارائه می دهند که حوالی ماه ژوئن آغاز می گردند. این در حالی ست که برخی از دانشگاه ها برنامه های سه ماهه ارائه می دهند.

نحوه ارائه فرم درخواست – دوره لیسانس

بخشی ذیل روند ارائه فرم درخواست پذیرش دوره لیسانس در دانشگاه های امریکا را شرح می دهند.این برنامه ها مدارک لیسانس نا پیوسته و پیوسته را اعطا می کنند.

مدارک مورد نیاز برای ارائه فرم درخواست

 • فرم های درخواست ثبت نام
 • سوابق تحصیلی
 • تست های استاندارد
 • توصیه نامه ها
 • هدف از ادامه تحصیل (SOP)
 • پشتیبانی مالی
 • مصاحبه ها (در صورت لزوم)
 • زمان پایان ثبت نام

فرم های درخواست ثبت نام

برای اینکه فرصت کافی جهت تحویل بسته های پستی وجود داشته باشد متقاضیان بایستی قبل از سر رسیدن موعد مقرر مدارک خود را پست کنند تا اگر در خلال روند پذیرش اشکالی پیش آمد، وقت کافی برای رفع آن وجود داشته باشد.

سوابق تحصیلی

متقاضیان نه تنها بایستی معادل مدرک دیپلم امریکا را ارائه دهند – مبنی بر دوازده سال دوره تحصیلات مقدماتی و دبیرستان – بلکه علاوه بر آن می بایستی سابقه و معدل آنها  از حد نصاب قابل قبولی در این مقطع برخوردار باشد.

دانشجویانی که برای برنامه مقطع لیسانس درخواست می دهند ،باید دیپلم و کارنامه دبیرستان خود را که به زبان انگلیسی ترجمه شده و به  تایید وزارت آموزش وپرورش رسیده است، ارسال کنند. برخی از دانشگاه ها علاوه بر مدارک فوق الذکر ممکن است کارنامه های اصلی به زبان فارسی را نیز درخواست کنند.

تست های استاندارد

آزمون تسلط به زبان انگلیسی

دانشجویان خارجی که متقاضی پذیرش از دانشگاه ها و کالج های امریکا برای تحصیلات عالی هستند بایستی آزمون تسلط به زبان انگلیسی را در قالب امتحان تافل بگذرانند. نمره قبولی آزمون تافل کاغذی حداقل 550 ، نتیجه آزمون تافل کامپیوتری حداقل 213 ، و نهایتا نمره 79 در آزمون تافل اینترنتی برای دانشجویان الزامی ست. برخی از دانشگاه ها ممکن است نمرات پایین تر و یا بالاتری از نمرات فوق الذکر را برای پذیرش درخواست کنند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تافل ، روی گزینه Click here کلیک کنید.

تست های دیگر

SAT: امتحان SAT Reasoning Test (که معمولا به نام SAT 1 خوانده می شود) یک تست استاندارد می باشد که در امریکا جهت روند پذیرش مورد استفاده قرار می گیرد ، و تقریباً اغلب دانشگاه ها و کالج های امریکا این تست را از متقاضیان درخواست می کنند. SAT 1 متشکل از سه قسمت می باشد: نوشتن و خواندن انگلیسی ، و ریاضیات.هر قسمت روی مقیاس نمره دهی 800-200 محاسبه شده و معدل نهائی دانشجو از مجموع نمرات سه قسمت بدست خواهد آمد. حداقل معدل 900 تا 1200 برای گرفتن پذیرش از بعضی دانشگاه ها کافی است.

البته برخی کالج ها و دانشگاه ها ، ممکن است، بسته به برنامه درسی خود معدل پائین تری را بپذیرند.تعدادی از دیگر دانشگاه ها از دانشجویان متقاضی تست SAT 2 می گیرند که آزمونی برای سنجش دانش متقاضی در حوزه موضوعاتی خاص می باشد.

ACT : برخی از دیگر دانشگاه ها از دانشجویان متقاضی آزمون ACT می گیرند که تست چند گزینه ای است که چهار موضوع درسی را پوشش می دهد. شامل آزمون های زبان انگلیسی ، ریاضیات ، خواندن انگلیسی و علوم می باشد. چهار آزمون ACT به صورت جداگانه روی مقیاس 1-36 محاسبه شده و مجموع نمرات آنها یک معدل کل را تشکیل خواهد داد. اغلب دانشگاه ها حداقل معدل کل 22 را می پذیرند در حالی که برخی دیگر ممکن است بسته به برنامه درسی خود پایین تر یا بالاتر از این میزان را مدنظر داشته باشند.

توصیه نامه

توصیه نامه ها برای تمامی برنامه های دوره لیسانس جهت اخذ پذیرش ضروری نیست. به هر حال اگر نیاز شد این نامه ها بخش مهمی از بسته تقاضانامه دانشجو محسوب خواهد شد.یک توصیه نامه نشانگر اظهارات تائید شده ای است که به معنای ارائه صادقانه نقاط قوت و ضعف تحصیلی دانشجو به اعضای کمیته پذیرش می باشد.متقاضیان بایستی توصیه نامه را از استادی بگیرند که نه تنها نقاط قوت و ضعف تحصیلی او را می داند ، بلکه از لحاظ شخصیت فردی نیز شناخت خوبی از دانشجو داشته باشد.توصیه نامه بایستی حاوی رتبه استاد در دانشگاه بوده و مدت زمان تحصیل دانشجو زیر نظر آن استاد را نیز مشخص سازد. در توصیه نامه استاد بایستی بر قابلیت ها ، استعدادها و علایق دانشجو، تاکید کرده و توانایی دانشجو  در دوره تحصیلی مربوطه را وصف کند.افزون بر اینها ، اغلب از استاد می خواهند که در توصیه نامه رتبه ای به دانشجو اختصاص دهد.در واقع این رتبه بندی می تواند برای مسئولان پذیرش در دانشگاه های امریکا مفید واقع شود. بسیاری از دانشگاه ها از اساتید می خواهند که از فرمت مشخصی پیروی کنند و در هنگام نگارش توصیه نامه سوالات مشخصی را پاسخی دهند.

هدف از تحصیل

چنین نامه ای بایستی در برگیرنده دلایل انتخاب دوره خاص تحصیلی دانشجو باشد. برخی از دانشگاه ها دارای سوالات و فرمت انشائی خاص خود هستند.اما بعضی از دانشگاه ها درخواست رزومه و شرح دلایل انتخاب آن دوره تحصیلی را خواهند داشت.

پشتیبانی مالی

متقاضیان مستلزم به ارایه اظهارنامه بانکی جهت نشان دادن توانایی مالی خود در هنگام تحصیل هستند. اداره مهاجرت و سرویس های مربوطه از دانشجو می خواهند تا منابع مالی کافی برای گذراندن اولین سال تحصیلی و پوشش دادن سایر هزینه ها را ارایه دهند ، که اخیراً این مبلغ در حدود            دلار تخمین زده می شود.

مصاحبه ها

تعداد کمی از دانشگاه ها برای شناخت بهتر متقاضی، درخواست مصاحبه تلفنی یا حضوری از متقاضی خواهند داشت.مصاحبه کنندگان بدین وسیله سعی می کنند در مورد قابلیت ها و علایق متقاضی قضاوت بهتری به عمل آورند.

آخرین مهلت ثبت نام

متقاضیان بایستی در هنگام ارایه درخواست برای دانشگاه های امریکا طرح و برنامه تحصیلی خاص خود را مدنظر داشته باشند.البته در این مورد استاندارد مشخصی وجود ندارد. آخرین مهلت ثبت نام برای دانشجویان بین المللی جهت نیمسال بهاره معمولا در اوایل ماه می ،و در پاییز اول اکتبر است و جهت نیمسال تابستانی آخرین مهلت معمولا اول مارس می باشد.

روند ارایه درخواست ثبت نام – دوره فوق لیسانس

 • فرم های ثبت نام
 • سوابق تحصیلی
 • تست های استاندارد
 • توصیه نامه ها
 • هدف از تحصیل
 • پشتیبانی مالی
 • مصاحبه ها (در صورت لزوم)
 • پایان مهلت ثبت نام

ارائه فرم درخواست ثبت نام

دانشجویان بایستی قبل از سررسید موعد مقرر تمامی مدارک مربوط به روند پذیرش را تحول دهند تا زمان کافی برای حل مشکلات احتمالی وجود داشته باشد.

سوابق تحصیلی

کلیه دانشگاه ها برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس از متقاضیان مدرک معادل لیسانس دانشگاه های امریکا را تقاضا می کنند. برای دوره های دکتری نیز می بایستی مدرک فوق لیسانس در همان رشته مربوطه ارائه شود. در موارد استثنائی همچون مقطع لیسانس در رشته مهندسی ، برخی دانشگاه ها پذیرش مستقیم به دوره دکتری را نیز در برنامه تحصیلی خود دارند. سوابق تحصیلی دانشجو در واقع یکی از فاکتورهای مهم برای گرفتن پذیرش در دوره لیسانس محسوب می شود. اغلب دانشگاه ها برای پذیرش در دوره فوق لیسانس و دکتری سوابق تحصیلی درخشان دانشجو را در رشته مربوطه مدنظر قرار می دهند.دانشجویان متقاضی برای دوره های فوق لیسانس لازم است مدارک تحصیلی دبیرستان تا لیسانس را به بخش پذیرش  دانشگاه مورد نظرارائه دهند. مدارک فارسی بایستی با ترجمه رسمی انگلیسی آن همراه بوده و تایید شده توسط مقامات آموزشی باشد.

تست های استاندارد

بسیاری از دانشگاه های امریکا از متقاضیان می خواهند در کنار آزمون های زبان انگلیسی همچون تافل و آیلتس ، یکی از تست های استاندارد همچون GRE ، GMAT را با موفقیت پشت سر بگذارنند. جهت قبولی در چنین تست هائی یک معدل میانگین در نظر گرفته می شود.

تست های تسلط به زبان انگلیسی

تافل : تمام دانشجویان خارجی متقاضی پذیرش از دانشگاه های امریکا، بایستی تست زبان های خارجی (تافل) را با موفقیت پشت سر بگذراند. در تست کاغذی تافل نمره 550 ، در تست کامپیوتری نمره 213 ، و نمره 79 در تست اینترنتی تافل مورد نیاز است. برخی دانشگاه ها نمرات بالاتر یا پایین تری را مدنظر قرار می دهند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تافل ، اینجا را کلیک کنید.

آیلتس : گذراندن تست آیلتس (سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی) برای متقاضیانی که زبان بومی آنها انگلیسی نیست از شروط اولیه گرفتن پذیرش از دانشگاه های امریکا می باشد.دانشجویان بایستی حداقل نمره 6.5 را در این آزمون کسب کنند. ( در برخی از برنامه های تحصیلی ممکن است معدل بالاتر یا پایین تری مورد نیاز باشد)

برای اطلاعات بیشتر این قسمت را کلیک کنید.

آزمون های دیگر

GMAT : تست پذیرش در رشته مدیریت دوره فوق لیسانس برای گذراندن دوره های لیسانس مدیریت الزامی ست.

برای کسب اطلاعات بیشتر این قسمت را کلیک کنید.

GRE :

برای کسب اطلاعات بیشتر این قسمت را کلیک کنید.

LSAT: آزمون پذیرش دانشکده حقوق برای گرفتن پذیرش در رشته حقوق ضروری است.

USMLE:

توصیه نامه : توصیه نامه های صادر شده از طرف اساتید دانشجویان نقش بسیار مهمی در روند پذیرش مقطع فوق لیسانس یا دکتری دارند. دانشجویان بایستی توصیه نامه های خود را از استادانی بگیرند که آنها را از لحاظ فردی و تحصیلی بخوبی می شناسند.یک توصیه نامه در واقع گزارشی است که تمامی قابلیت های منفی و مثبت دانشجو را فهرست می کند. توصیه نامه بایستی در بردارنده رتبه استاد بوده و همینطور مدت زمانی که دانشجو زیر نظر آن استاد تحصیل می کرده را همراه با قابلیت تحصیلی او نشان دهد. استاد مربوطه بطور خلاصه و مفید  وضعیت تحصیل دانشجو را در توصیه نامه شرح می دهد. معمولا از اساتید خواسته می شود که در نامه خود رتبه بندی را برای دانشجو لحاظ کنند.

این رتبه بندی به مسئولان واحد پذیرش کمک می کند تا کیفیت تحصیلی دانشجو را بطور صحیح ارزیابی کنند. بسیاری از دانشجویان برای اساتیدی که می خواهند توصیه نامه بنویسند یک فرمت ویک  سری سئوالات خاص را در نظر می گیرند که بایستی به آنها پاسخ داده شود.

هدف از تحصیل

تشریح هر چه بهتر هدف از تحصیل در واقع به دانشجو شانس بیشتری برای مطرح شدن به عنوان یک انتخاب مناسب را می دهد. این گزارش بایستی شامل برشمردن دلایل انتخاب رشته مورد نظر باشد . برخی دانشگاه ها دارای سئوالات و فرمت خاصی برای این کار هستند. برخی از  مراکز دانشگاهی نیز ممکن است ،تقاضای ارایه رزومه و دلایل درخواست ثبت نام در آن دوره خاصی را داشته باشند.

پشتیبانی مالی :

متقاضیان بایستی برای پوشش هزینه های خود در مدت تحصیل در ایالات متحده یک اعتبارنامه مالی بانکی برای نشان دادن تمکن مالی دانشجو ارایه دهند. اداره مهاجرت و بخش مربوطه به تابعیت از متقاضی می خواهد، مدارک مبنی بر پشتیبانی مالی در سال اول تحصیل را ارایه دهد که اخیراً معادل          دلار تخمین زده می شود.

مصاحبه ها و سایر موارد :

دانشگاه ها برای شناخت بهتر متقاضی در بعضی از برنامه های تحصیلی دانشجو را ملزم به انجام مصاحبه حضوری یا تلفنی می کنند. مصاحبه کنندگان بدین وسیله سعی در بدست آوردن قضاوت بهتری در مورد توانائی ها و قابلیت های متقاضی خواهند داشت ، دانشگاه ها همچنین  برای دادن پذیرش ارایه سابقه کاری و مقالات علمی را بعنوان بخشی از رزومه از متقاضی درخواست خواهند کرد. رزومه یک متقاضی بخش مهمی از مدارک درخواست پذیرش محسوب می شود که بایستی در بردارنده اطلاعات مربوط به کار حرفه ای و تجربه همراه با جزئیات موقعیت کاری او باشد .

آخرین مهلت های ثبت نام

متقاضیان در هنگام ارایه فرم درخواست بایستی اهداف از پیش تعیین شده تحصیلی خود را شرح دهند. البته استاندارد مشخصی برای آخرین مهلت های ثبت نام وجود ندارند اما معمولاً اول آوریل برای نیمسال پاییزه و اوائل سپتامبر جهت نیمسال بهاره و اوایل فوریه جهت ترم های تابستانی اعلام می شود.

کمک هزینه تحصیلی و بورسیه ها

فرصت های دستیارپژوهشی و دستیار آموزشی

برخی دانشگاه ها پس از آموزش به دانشجویان دوره لیسانس (بخصوص مقطع فوق لیسانس و دکترا در رشته مهندسی) فرصت های شغلی دستیار تحقیق و دستیار آموزشی را ارائه می دهند. برخی دانشجویان حتی موفق می شوند چنین امتیازاتی را همراه با پذیرش خود اخذ کنند. چنین موقعیت هایی معمولاً دارای درآمدی است که از میزان شهریه کسر می گردد و یا حقوقی ست که در مقابل تدریس و تحقیق به دانشجو پرداخت می شود. از آنجائیکه هر دانشگاه دارای تعداد محدودی از این فرصت های دستیاری می باشد ، همانند بورسیه ها، بدست آوردن آنها رقابتی بوده و بر مبنای سوابق و کیفیت تحصیلی دانشجو اعطا می شوند. البته بسیاری از دانشجویان بدون اخذ هر پست دستیاری مستقیماً موفق به دریافت بورسیه می گردند.

توصیه می شود که متقاضیان پیش از شروع برنامه تحصیلی خود با استاد مربوطه راجع به مهارت های خود صحبت کنند. اساتید معمولاً دارای بودجه ای جهت پروژه های مختلف بوده  متقاضی قادر خواهد بود خود را با یکی از آنها همسو ساخته و مشارکت کند.

بورسیه ها :

برخی دانشگاه ها کمک هزینه های تحصیلی را به دانشجویان خارجی اختصاص می دهند. نوع و مقدار این کمک هزینه ها متغیر می باشد و بر مبنای نوع دانشگاه ، رشته تحصیلی و مقطع تعیین می گردد. بورسیه ها بیشتر به دانشجویان دوره فوق لیسانس و دکتری اختصاص می یابد و اصولاً کمتر به دانشجویان دوره لیسانس تخصیص می یابد. در ضمن کمک هزینه های تحصیلی نیز بیشتر به رشته های تحصیلی همچون مهندسی اختصاص می یابد تا رشته های نظیر مدیریت.

مبلغ شهریه ها ، هزینه و مخارج زندگی

دانشگاه های امریکا به دو دسته عمده تقسیم می شوند : دولتی ( که بوسیله بودجه ایالات اداره می شوند) و خصوصی (مستقل).مبلغ شهریه دانشجویان بین المللی در دانشگاه های دولتی ، بسیار ارزان تر از دانشگاه های خصوصی می باشد.مبلغ شهریه ها بر حسب نوع دانشگاه و ایالت و همچنین تنوع دوره ها متغیر خواهد بود.وزارت آموزش امریکا از موسسات آموزش عالی می خواهد تا برای محاسبه هزینه 9 ماه آموزشی دانشجویان با سازمان برنامه و بودجه ایالت هماهنگی بعمل آورند. این ارقام برای مخارج برنامه های درسی محاسبه شده و بر مبنای میانگین هزینه های یک دانشجو برای گذراندن دوره ای خاص مشخص می گردد.

در دانشگاه کالیفرنیا برای سال تحصیلی 17- 2016  مقدار متوسط هزینه های گذراندن یک دوره تحصیلی به عنوان دانشجوی تمام وقت دوره کارشناسی (لیسانس)به شرح ذیل می باشد.

شهریه: 11220 دلار

خدمات دانشجویی : 1074 دلار

بیمه سلامت : 2149 دلار

شهریه تکمیلی برای دانشجویان بین المللی : 26682 دلار

سایرهزینه ها: 806 دلار

جمع کل : 42076 دلار

 

Enter your keyword